"Přežívá nikoli ten nejsilnější druh,ani ten nejinteligentnější.Přežívá ten druh,který se dokáže nejlépe přizpůsobit změnám." - Charles Darwin

Září 2011

Spinosaurus Aegyptiacus

30. září 2011 v 20:00 | PrehistoricWorld |  Zvláštní druhy dinosaurů
Tak hned na začátku tohoto článku bych se rád omluvil čtenářům mého blogu za neaktivitu - za níž může facebook a jiné věci.Teď však mám spoustu času,takže bych se svému blogu mohl zase začít věnovat .

Spinosaurus(trnitý ještěr)je jeden z nejzáhadnějších dinosaurů.Máme k dispozici jen málo fosilizovaného materiálu(většina zkamenělin byla zničena v roce 1912).Obvykle je zobrozován jako obrovský bipední masožravý dinosaurus,žijící ve vodě i na souši,s krokodýlí protáhlou tlamu,dlouhými předními končetinami a typickou plachtou.Ale právě o jeho plachtě se dnes vedou dohady.Dnes převažuje názor,že byla pokryta jen lehkou kožní blánou,která spojovala všechny kostěné trny.To,co však zůstává nevyřešené,je účel oné plachty.Kdysi se tvrdilo,že se jedná jakousi ploutev,která by usnadňovala plavání.Tomu by také odpovídaly zuby Spinosaura,které jsou podobné krokodýlím a jsou ideálně přizpůsobené k lovu ryb.Blízcí příbuzní Spinosaura(Baryonyx,Suchomimus)se také patrně živili rybami.Poté byl zobrazován jako tvor,který žil především ve vodním prostředí.Zřejmě se však jednalo o tvora obojživelného.Jedno je však jisté : vše,co je zde psáno jsou odhady zkušených paleontoologů,takže velikost,potrava a vše ostatní zde psáno je sporné.Budeme holt muset počkat na další nálezy,abychom získali větší jistotu nad jeho vzhledem.

Doba : střední křída(cca. 100 - 95 mil.let)
Potrava : Masožravec(býložraví dinosauři a ryby)

Popis obrázku : Spinosaurus se vrací z moře ze svým úlovkem.

Opičí ještěři z Triasu

15. září 2011 v 19:13 | PrehistoricWorld |  Svět pravěku
Při hledání témat k psaní jsem na Internetu našel velmi zajímovu stránku,která se věnuje studiu dinosaurů,pravěku atd.(odkaz vám neřeknu - já ji našel první !! ).Tento článek bude o skupině plazů,která mě velmi zaujala,jelikož o její existenci jsem neměl nejmenší ponětí.

V období triasu byla definitivně potvrzena nadvláda plazů,kteří začínali tvořit mnoho různých forem,jako výsledky jejich přizpůsobní.Jedna tato skupina,která je velmi málo známa,se dokonale přizpůsobila životu na stromech. Podle toho také byli pojmenováni - Simiosauria,v češtině doslova přeloženo jako opičí ještěři.Jejich nálezy pocházejí jen z Laurasie,jejich fpozůstatky nebyly nalezeny nikde jinde.Vyvynuli na konci Triasu,pravděbodobně byli teplokrevní ( ! ) a dokonce byli vysloveny teorie,že se jedná o ranné předchůdce ptáku(Simiosauři nepatří mezi dinosaury,tudíž podle mého názoru nemohou být předcůdci ptáku.).Měli také velmi protáhlou hlavu,téměř bez zubů,která se až moc podobá ptačímu zobáku (náhoda ... ?).Jejich nálezy pocházejí z Mexika,USA a Itálie.

DRUHY SIMIOSAURŮ(dosud známé)

Megalancosaurus Preonensis -
Jeden z nejznámějších Simiosaurů byl dokonale přizpůsoben životu v korunách stromů,jeho fosilie pocházejí ze severní Itálie.Měl dlouhý a chápavý ocas,končetiny s drápy přizpůsobenými k chytání větví.Patrně všežravec.Velikost - cca. 25 cm

Drepanosaurus Unguicandautus -
Tento Simiosaurus byl větší než Megaloncosaurus,a jeho popis pochází z dokonale zachovalého těla,kterému chybí jen hlava část krku.Jeho zajímavým znakem byl první ze čtyř drápů na přední noze,byl mnohem větší než všechny ostatní drápy,podobný těm,jaké mají mravenečníci nebo hrabáči,a zřejmně sloužil k rozboření termitišť a jiných hmyzích kolonií.Chápavý ocas byl kratší než u Megaloncosaura.Pravděpodobně masožravec.Žil v mexiku na konci Triasu.
Detail drápu . Poznámka : podoba hlavy je zcela fiktivní.
Hypuronector Limnaios -
Velmi zvláštní Simiosaurus,který se vyznačoval svým širokým ocasem,který podle některých vědců sloužil jako maskování.Byla tu také vyslovena možnost,že sloužila jako ploutev k pohybu ve vodě.K čemu plotev sloužila se asi však asi nikdy nedozvíme.Tento Simiosaurus se živil hmyzem a poměrně výrazně se odlišoval svými čelsitmi - už to nebyl rovný "zobák",ale zvláštně dolů zahnutá čelist.Jeho nálezy pocházejí z USA.Byl to drobný živočich o délce 12 - 15 cm.

Pokud se vám článek líbil,okomentujte ho.Byl bych rád za vaše názory a také tip na další článek. - PrehistoricWorld

Omluva

9. září 2011 v 22:31 | PrehistoricWorld
Rozhodně jste si všimli,že v poslední době nejsem aktivní,a to jen z jediného důvodu : Psát na blog už nebavilo.Nyní se však ke psaní vracím.Nemohu najít vhodná slova,která bych použil,takže bych jenom rád řekl,že znovu začnu psát.Nebudu zde zveřejňovat konkrétní datum,ale přísáhám,že svou aktivitu zvýším na MAXIMUM (cca.4 články týdně).Pokud máte alespoň trochu můj blog rádi,ocenil bych,kdyby jste napsali do komentářů cokoliv,o čem bych měl psát.(Mouhou to být i příběhy,což mi připomíná,že bych měl dopsat Cestu .. :) )Budu se těšit na vaše reakce.
PrehistoriWorld